Aktualności - Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Przemyślu

Przejdź do treści

Menu główne:

Aktualności

Świetlica
wrzesień 2017r.

                        ZAJĘCIA Z BALETU
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Przemyślu
zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej
na zajęcia z baletu klasycznego, które rozpoczną się
15 września 2017r. (piątek).
Zajęcia:
Każdy Piątek  17:00 – 18:00
Świetlica TPD „Przystań” ul. Opalińskiego 11A w Przemyślu
Zapisy:
Świetlica TPD „Przystań” ul. Opalińskiego 11A w Przemyślu
Biuro TPD Pl. Dominikański 3 pokój 18 w Przemyślu
16/678-33-82

kwiecień 2016r.

 
Pół miliona posiłków dla potrzebujących dzieci w programie „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” Fundacji Tesco Dzieciom

 
 
 
Dzięki hojności klientów Tesco przekazano już ponad pół miliona posiłków dla dzieci z świetlic
i ognisk środowiskowych. Darowizny, przekazywane przy okazji zakupów do puszek zbiórki publicznej Fundacji Tesco Dzieciom, od czterech lat finansują Ogólnopolski Program Dożywiania Potrzebujących Dzieci „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” Fundacji Tesco Dzieciom. Na Podkarpaciu posiłki trafiają do placówek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Przemyślu, Jarosławiu, Mielcu, Rzeszowie i Tarnobrzegu.
 
 
Program „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” każdego roku obejmuje pomocą blisko tysiąc dzieci ze środowisk zagrożonych zjawiskiem wykluczenia społecznego, ubóstwem oraz problemem niedożywienia. W ramach programu finansowany jest zakup żywności dla potrzebujących dzieciaków oraz ich edukacja w zakresie racjonalnego żywienia i trybu życia. „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” jest programem realizowanym w ramach strategicznej współpracy  Fundacji Tesco Dzieciom i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci dla podopiecznych ognisk i świetlic środowiskowych TPD.
 
 
– Ten program to szansa dla wielu potrzebujących dzieci na zdrowy posiłek każdego dnia – mówi Wiesław Kołak, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. – Nasi wychowankowie, wraz z opiekunami uczą się ja robić zakupy, wybierać zdrowe produkty, przygotowywać smaczne  posiłki, a nawet sami kreują atrakcyjne przepisy kulinarne. Zdrowe odżywianie w okresie dzieciństwa pozwala na prawidłowy rozwój dziecka. Głodne dzieci nie mają szans na beztroskie dzieciństwo.
 
Wiele polskich dzieci wychowuje się w rodzinach żyjących na granicy ubóstwa. Ich rodzicom
i opiekunom brakuje pieniędzy na zabezpieczenie podstawowych potrzeb, w tym również na zakup żywności. Według opracowania Głównego Urzędu Statystycznego „W 2014 r. zasięg ubóstwa skrajnego wśród dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia osiągnął ok. 10%, a osoby w tym wieku stanowiły prawie jedną trzecią populacji zagrożonej ubóstwem skrajnym” (Ubóstwo ekonomiczne w Polsce w 2014 r. GUS, Opracowanie sygnalne).
 
 
– Przeciwdziałanie niedożywieniu i walka z głodem wśród dzieci i młodzieży to jedne
z priorytetowych zadań naszej Fundacji. Jak się okazuje - jest to problem społeczny, który leży na sercu i z którym chcą walczyć również klienci Tesco. Dzięki ich darowiznom każdego roku dożywiamy około tysiąc potrzebujących dzieciaków – dziękujemy za to wsparcie.– mówi
Katarzyna Michalska-Miszczyk, prezes Fundacji Tesco Dzieciom. Pół miliona posiłków, które zapewniliśmy, to wielka liczba.  Szczególnie, kiedy uświadamiamy sobie, że stoją za nią konkretne dzieci, które dzięki naszemu programowi dożywiania zaspokoiły głód i uzupełniły swoją dietę w niezbędne składniki odżywcze
 
Na terenie województwa podkarpackiego działa 8 placówek wsparcia dziennego prowadzonych przez TPD, a są to: 3 ogniska środowiskowe, 4 świetlice środowiskowe, 1 świetlica socjoterapeutyczna. Opieką w naszych placówek obejmujemy 351  podopiecznych dla których program „Zdrowo jeść, by rosnąć
w siłę” jest wielkim wsparciem i okazją do nabycia umiejętności i nawyków zdrowego odżywiania – mówi Grzegorz Piestrak Prezes Zarządu Regionalnego TPD na Podkarpaciu.
 
 
Każda osoba, która chciałaby wesprzeć finansowo realizację programu „Zdrowo jeść, by rosnąć
w siłę” może to zrobić przekazując na ten cel darowiznę do puszek zbiórki publicznej Fundacji
w sklepach Tesco.
 

Więcej informacji o programie na stronie www.fundacjatesco.plluty 2016r.

Podopieczni TPD w programie „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” Fundacji Tesco Dzieciom

Ogólnopolski Program Dożywiania Potrzebujących Dzieci „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” Fundacja Tesco Dzieciom realizuje od 2012 roku. Skierowany jest on do podopiecznych dziennych placówek opiekuńczo-wychowawczych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Rocznie obejmuje pomocą blisko tysiąc dzieciaków z środowisk zagrożonych zjawiskiem wykluczenia społecznego oraz problemem niedożywienia.
Program realizowany jest w ramach partnerstwa strategicznego pomiędzy Fundacją Tesco Dzieciom a Towarzystwem Przyjaciół Dzieci. Obie organizacje w ramach współpracy zobowiązały się do wspólnego inicjowania i wspierania działań mających na celu pomoc dzieciom i młodzieży w obszarach pomocy społecznej, edukacji i ochrony zdrowia. Jako obszar partnerstwa wyznaczono walkę z jednym z  najistotniejszych problemów społecznych, związanych z ubóstwem i niedożywieniem  dzieci i młodzieży.
W obecnej – czwartej już edycji Programu bierze udział blisko 1000 dzieci z 30 placówek TPD –wśród nich jest również nasza Świetlica TPD "Przystań"
Działania podejmowane w ramach „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” ukierunkowane są na pomoc socjalną i edukację. Każda z placówek biorących udział w programie otrzymuje od Fundacji Tesco Dzieciom dotację celową przeznaczoną na zakup żywności oraz niezbędnego wyposażenia kuchennego, które ma służyć do higienicznego i estetycznego przygotowywania posiłków. Bardzo ważną kwestią w prowadzeniu programu jest aktywny udział dzieci – są one nie tylko beneficjentami pomocy, ale również jego organizatorami. Podopieczni świetlic biorą udział w komponowaniu jadłospisu, zakupach i przygotowaniu posiłków – dzięki temu mają szansę na praktyczne nabywanie niezbędnej wiedzy na temat racjonalnego żywienia oraz kształtują swoje pozytywne postawy społeczne.
Ponadto dzieci i młodzież biorą udział w zajęciach edukacyjnych o tematyce zdrowego odżywiania i trybu życia. Zajęcia te przeprowadzają wychowawcy placówek, w oparciu o materiały edukacyjne udostępnione przez naszą Fundację.
Program finansowany jest ze środków pochodzących ze zbiórki publicznej prowadzonej na terenie sklepów Tesco w całym kraju oraz ze środków własnych Fundacji Tesco Dzieciom.

Więcej informacji o programie na stronie www.fundacjatesco.plSierpień 2015r.

Podsumowanie programu „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” 
Fundacji Tesco Dzieciom realizowanego w Świetlicy TPD "Przystań" 

Nasza Świetlicy TPD "Przystań" wzieła udział w Ogólnopolskim Pprogramie Dożywiania Potrzebujących Dzieci „ZDROWO JEŚĆ, BY ROSNĄĆ W SIŁĘ”, prowadzonym przez Fundację  Tesco Dzieciom.
Środki na realizacje programu „ZDROWO JEŚĆ, BY ROSNĄĆ W SIŁĘ” pozyskiwane są w ramach zbiórki publicznej, prowadzonej w sklepach Tesco na terenie całego kraju.  Program Fundacji Tesco Dzieciom w sposób kompleksowy odpowiada na potrzeby naszych
podopiecznych w zakresie dożywiania. Jego celem jest sfinansowanie zakupu żywności dla potrzebujących dzieci oraz ich edukacja w zakresie zdrowego żywienia i poszerzenie umiejętności związanych z higieną, estetyką i przygotowaniem posiłków. 

W ciągu trwania programu dożywiania Fundacji Tesco „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” w  Świetlicy TPD „Przystań” w Przemyślu udało nam się bardzo pożytecznie spędzać czas. Poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat tego, co zdrowe i pożyteczne dla naszych organizmów. Mogliśmy także cieszyć się m.in. z pysznych owoców, soków, mlecznych i owocowych deserów oraz zdrowej żywności komponowanej w świetlicy, także przez nas, i to codziennie.
 Dzięki programowi mieliśmy okazję nauczyć się wykonać m.in. przepyszny sok przecierowy, czy koktajl. Wielką przyjemność sprawiła nam nauka wykonania ze soku – nektaru, a z nektaru napoju. Poznaliśmy także tajniki komponowania pysznych kanapek, z uwzględnieniem zdrowych warzyw, które ochoczo wykonywaliśmy i spożywaliśmy. Poznaliśmy piramidę żywieniową, a także dowiedzieliśmy się, że wiele produktów, które nam bardzo smakują, nie zawsze są dla nas zdrowe.
Dużą frajdę sprawiło nam poznanie smaków, a szczególnie smaku – umami, czy samodzielne wykonanie mieszanki przypraw.
Wiemy już także, że ze zdrowym odżywianiem ściśle powiązana jest aktywność fizyczna. Dzięki możliwości częstego obcowania z zagadnieniami zdrowego odżywiania, więcej wiemy, jesteśmy bardziej świadomi tego, co dla nas dobre, a co nie, dlatego przez ostatni rok na pewno „urośliśmy w siłę”.
Więcej informacji o programie na stronie www.fundacjatesco.plTPD „PRZYSTAŃ” I „SIEMACHA Spot” W FERIE ZNÓW RAZEM

Fotorelacja na naszym profilu na Facebooku


           Ogromna radość! Pierwsze półrocze wytężonej pracy dobiegło końca. Dzieci i młodzież ze świetlicy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Przystań” w Przemyślu doczekały się ferii zimowych - czasu zasłużonego wypoczynku. W tym roku wychowankowie „Przystani” ponownie spędzili je w Krakowie, w zaprzyjaźnionej  placówce sportowo - wychowawczej. Od 8 do 14 lutego po raz kolejny gościli  w Młodzieżowym Ośrodku  Rozwoju Społecznego „SIEMACHA Spot”
w specjalistycznej placówce wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży,  w Centrum Rozwoju Com -  Com Zone, usytuowanym w Nowej Hucie.
          W ciągu tygodnia, dzięki uprzejmości dyrektor MORSU
pani Małgorzaty Kaczmarczyk, i kadry wychowawczej, młodzi mogli zobaczyć, jakie zmiany na przestrzeni roku zaszły w działaniu ośrodka, poznali nowe cele, zadania i sposoby ich realizacji oraz, korzystając do woli z pracowni warsztatowych i psychoedukacyjnych oraz biorąc udział w zajęciach min. edukacyjnych, plastycznych, muzycznych, multimedialnych, informatycznych i z graffiti, rozbudzili ambicje i otworzyli się na nowe wyzwania, które wcześniej nieśmiało wyglądały zza potencjalnie nieosiągalnej sfery wyobrażeń.
          W programie zajęć pobytu w Krakowie nie brakło także wielu atrakcji tj. wyjazdu do Parku Wodnego, wyjścia do kina 3-D, zabaw w Fantasy Park, czy zwiedzania Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie wychowankowie „Przystani” mogli zobaczyć historyczne polskie samochody i motocykle oraz ujrzeć i doświadczyć szeroką skalę zastosowania koła w działalności ludzkiej, wykonując samodzielnie proste doświadczenia, bawiąc się i ucząc jednocześnie. Nie zabrakło także spaceru po Krakowie. Pomimo mrozu udało się młodym zawędrować w kilka uroczych zakątków, odwiedzić parę znanych i kochanych miejsc, a także poznać i polubić kilka nowych. Odwiedzili Kościół Mariacki z przepięknym ołtarzem Witta Stwosza i Sukiennice, zwiedzili Wawel, a tam min. Kaplicę Zygmuntowską; byli przy grobie Marii i Lecha Kaczyńskich oraz w krypcie marszałka Józefa Piłsudskiego. Udali się także śladem europejskiej tożsamości Krakowa, spacerując szlakiem turystycznym po podziemiach Rynku Głównego, które są wielką podróżą w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. Tu podopieczni „Przystani” zobaczyli nienaruszone w wielu miejscach relikty konstrukcji, obiektów i architektury, kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka; najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa; ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w dawnych czasach. A wszystko to ukazane za pomocą współczesnej techniki, która buduje niezwykły klimat tego miejsca ścierania się przeszłości z teraźniejszością, pokazało im nową, inną płaszczyznę spotkań z historią i zabytkami.
       Dziś, pytając wychowanków świetlicy TPD „Przystań” o ten tydzień ferii spędzonych w MORSIE, można usłyszeć stale przewijające się zdanie: PODWÓRKO ZAMIAST ULICY. Ci młodzi ludzie, po spotkaniu z rówieśnikami z SIEMACHY,
 zrozumieli jedno, że podwórko, obok rodziny i szkoły, jest niezbędne do tworzenia ich tożsamości; to suwerenny i ważny obszar ich rozwoju, który w przyszłości pozwoli im prowadzić dojrzałe, odpowiedzialne życie rodzinne i towarzyskie. A to podwórko, to nie miejsce pod blokiem czy ulica, lecz świat rówieśników, w którym będą się SPOTYKAĆ, tworzyć więzi, relacje, a jednocześnie rozwijać swoje talenty i swój potencjał. Teraz chcą, aby ich świetlica - TPD „Przystań” w Przemyślu stała się Podwórkiem Nowej Generacji, w której, wartości takie jak rówieśnicy, zaufanie, społeczność, aktywność, kreacja i rozwój, będą filarami; pragną, by była przestrzenią rozwoju, gdzie zbudują trwałe relacje społeczne, zdobędą nowe umiejętności i nauczą się odpowiedzialności i dadzą z siebie wszystko, by jeszcze bardziej stała się miejscem spotkań młodych ludzi, którzy razem będą dorastać do roli przyszłych, pełnowartościowych obywateli.
          Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Przemyślu i podopieczni świetlicy TPD „Przystań” w Przemyślu pragną bardzo serdecznie podziękować z tego miejsca dyrektorowi MORS „SIEMACHA SPOT”- pani Małgorzacie Kaczmarczyk, za zaproszenie, udostepnienie nam pomieszczeń i stałe czuwanie nad tym, by nam niczego nie brakło, oraz całemu gronu pedagogicznemu za serdeczność i ofiarność.  Dziękujemy także
p. Alicji i Jackowi Harłacz, p. Mariuszowi Franków (firma Eurobus), p. Robertowi Żero (firma  Auto-Fan), ks. Adamowi Liwaczowi, p. Maciejowi Patryn Specjaliście ds. Marketingu Galerii „SANOWA”, klerykowi Pawłowi Mendykowi wraz z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu oraz wszystkim dobroczyńcom i ofiarodawcom, dzięki którym nasz pobyt w MORSIE był możliwy. Serdecznie dziękujemy również Urzędowi Miasta Przemyśla, a w szczególności p. Danucie Wiech Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, dzięki którym świetlica TPD „Przystań” w Przemyślu może funkcjonować i organizować tak wspaniałe wyjazdy dla podopiecznych.

W dniu 06.12.2012 r w Świetlicy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Przystań”, przy ul. Opalińskiego 11a w Przemyślu odbyła się impreza mikołajkowa  pod hasłem „Żyje zdrowo i bezpiecznie”. W uroczystości uczestniczyło około 50 wychowanków świetlicy. Imprezę uroczyście  otworzył Dyrektor Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Pan Grzegorz Piestrak serdecznie witając wszystkich zgromadzanych, informując jednocześnie o tym, iż impreza mikołajkowa może się odbyć dzięki funduszom, jakie na ten cel przekazał Urząd  Miasta Przemyśla, poinformował również, ze w  ramach tych funduszy, dla świetlicy został zakupiony radioodtwarzacz „Philips”.
Podczas imprezy każde dziecko zostało nagrodzone upominkiem w postaci nagrody rzeczowej, którą wręczył Św. Mikołaj. Dla dzieci i młodzieży przygotowany był poczęstunek, na który składały się owoce, słodycze, soki oraz pizza. Dzień ten dzieci przeżyły w ogromnej radości.

Dariusz Lasek
Kierownik Świetlicy
Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
"Przystań" w Przemyślu
"Współczesnym Korczakowcem" !!!!

27 listopada uroczyście podsumowano ogólnopolski konkurs „Współcześni Korczakowcy są wśród nas”, zorganizowany z inicjatywy legnickiego oddziału TPD przy współpracy Zarządu Głównego TPD w Warszawie oraz Redakcją „Płomyczka”. Jednym z ośmiu laureatów z całej Polski, którzy otrzymali tytuł "Współczesnego Korczaka" został Pan Dariusz Lasek Kierownik Świetlicy TPD Przystań w Przemyślu. Celem konkursu było odnalezienie i popularyzacja osób m.in. społeczników, szlachetnie zasłużonych w działalności dla dobra dzieci. Przez blisko rok do biura TPD nadchodziły karty, przedstawiające sylwetki osób, realizujących ideę Starego Doktora. W czerwcu br. zakończył się I etap konkursu, w trakcie którego nagrodzono osoby, które typowały i zgłaszały „Współczesnych Korczakowców” (wykonały karty zgłoszeniowe). Pod koniec listopada poznaliśmy sylwetki wyróżnionych przez Komisję Konkursową oraz osób nominowanych do tytułu „Współczesnego Korczakowca”. Sylwetki wraz z krótkim biogramem opublikowane zostaną w formie tytułowego albumu, złożonego z nadesłanych kart oraz w biuletynie informacyjnym TPD Legnica „Nade wszystko Dziecko 2013”.
Wyróżnieni i nominowani otrzymali akty nadania i nominacji do tytułu, które wręczył
członek Prezydium Zarządu Głównego TPD w Warszawie Zygmunt Nowaczyk oraz członek ZG TPD Kazimierz Pleśniak.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego ------http://republika.pl/tpdprzemysl/------